Effektive løsninger til logistik- og lagerstyring
Zebra RS6100

Zebra RS6100

Zebra RS6100 – avanceret ring-scanner til maksimal fleksibilitet og performance

Zebra RS6100 er den nyeste og mest avancerede ring-scanner til hånden i Zebras wearable-serie. Den er udviklet til lager, logistik, produktion og e-commerce, hvor der er behov for ekstremt hurtig scanning, høj robusthed og maksimal fleksibilitet i alle typer arbejdsmiljøer.

Specifikationer

Avanceret Bluetooth ring-scanner

Hurtig scanning af 1D- og 2D-stregkoder

Ekstremt robust design til lager og industri

Batteri til flere skift på én opladning

Velegnet til køle- og fryselagre

Ergonomisk design til heldagsbrug

Zebra RS6100 – avanceret ring-scanner til maksimal fleksibilitet og performance

Zebra RS6100 er den nyeste og mest avancerede ring-scanner til hånden i Zebras wearable-serie. Den er udviklet til lager, logistik, produktion og e-commerce, hvor der er behov for ekstremt hurtig scanning, høj robusthed og maksimal fleksibilitet i alle typer arbejdsmiljøer.

RS6100 er en markant opgradering i forhold til tidligere modeller som RS5100 og RS5000 og er designet til at understøtte både nutidige og fremtidige krav til effektiv lagerdrift.

Hvad er Zebra RS6100?

RS6100 er en ultralet Bluetooth ring-scanner, som monteres på hånden og bruges sammen med Zebra håndterminaler, wearables eller mobile computere.

Den giver medarbejderen fuld handsfree scanning, så begge hænder er frie til varehåndtering, pluk og pak.

Den bruges typisk til:

  • Pluk og pak i lager
  • E-commerce og fulfillment
  • Varemodtagelse og sortering
  • Køle- og fryselagre
  • Højvolumen scanning i produktion og logistik

Den største og vigtigste forskel i RS6100

RS6100 er ikke bare en opdatering – den er en helt ny generation af ring-scannere.

Den største forskel er, at RS6100 kombinerer:

  • Meget længere scanningsafstand
  • Bedre ergonomi og flere bæremuligheder
  • Udskifteligt batteri (ingen nedetid)
  • Markant højere robusthed
  • Mere fleksibel integration til moderne systemer

Det gør den velegnet til både standard lagerarbejde og meget krævende industrielle miljøer.

Ekstrem scanningsperformance

RS6100 er udstyret med en avanceret scanmotor, som kan aflæse stregkoder i næsten alle situationer – også når de er:

  • Slidte
  • Beskidte
  • Dårligt printede
  • Under plast eller emballage

Den kan desuden scanne på både meget kort og meget lang afstand, hvilket gør den fleksibel i alle arbejdssituationer i lageret.

Designet til komfort hele dagen

RS6100 er udviklet til intensiv brug gennem hele arbejdsdagen og er markant mindre og lettere end tidligere generationer.

Fordele ved designet:

  • Meget lav vægt
  • Flere bæremuligheder (finger, hånd, lanyard m.fl.)
  • Bedre ergonomi til lange skift
  • Mulighed for tilpasning til forskellige brugere
  • Reduceret belastning ved gentagne scanninger

Det gør den ideel til miljøer med tusindvis af scanninger pr. medarbejder pr. dag.

Robust til industrielt brug

RS6100 er bygget til at kunne bruges i selv de mest krævende miljøer:

  • Tåler fald og hård daglig brug
  • IP65-beskyttelse mod støv og vand
  • Fungerer i frost, varme og udendørs miljøer
  • Velegnet til både lager, truck og dock-områder

RS6100 i praksis

En typisk løsning består af:

  • Zebra RS6100 ring-scanner på hånden
  • Zebra håndterminal eller wearable computer
  • Bluetooth- eller kablet forbindelse afhængigt af setup

Det giver en fuldt integreret handsfree arbejdsgang, hvor medarbejderen kan:

  • Scanne uden at slippe varer
  • Arbejde hurtigere i pluk og pak
  • Minimere fejl
  • Øge effektiviteten i hele flowet

Fordele ved Zebra RS6100

  • Nyeste generation ring-scanner
  • Ekstrem scanningsrækkevidde
  • Udskifteligt batteri uden nedetid
  • Meget høj robusthed
  • Fleksible bæremuligheder
  • Perfekt til højvolumen scanning
  • Kompatibel med moderne Zebra-løsninger
  • Fremtidssikret platform til avancerede workflows

Få rådgivning om ring-scanning

Hos BB Data hjælper vi med at vurdere, om RS6100 er det rigtige valg – eller om det kan give mening at opgradere fra RS5100/RS5000 i jeres eksisterende setup.

Vi rådgiver om:

  • Valg af ring-scanner til jeres arbejdsgange
  • Integration til WMS/ERP
  • Kombination med håndterminaler og wearables
  • Ergonomi og brugeropsætning
  • Optimering af pluk og pak

 

Kontakt os for rådgivning eller et tilbud på Zebra RS6100.